Technika Dot Painting – malování tečkou - tečkování

Technika Dot Painting – malování tečkou - tečkování

Technika Dot Painting, pochází z Austrálie, kde jí používali její původní obyvatelé Aborigincové. Podle nich se život skládá z přítomných okamžiků, bodů, tedy teček. Nám věčně uspěchaným Evropanům, kteří se neustále honí za nějakou vizí v budoucnosti nabízí trochu jiný pohled na svět, při kterém máme možnost více si vychutnat současnost a tak prožívat přítomný okamžik TADY a TEĎ. Obrazy malované touto technikou mají meditativní účinek jak pro diváka, tak malíře samotného.

Já sama velmi ráda požívám obyčejný český název „malování tečkou“, ale můžeme se setkat i s názvy Dot Art, Dot Painting, Dot malba, Dotting, Tečkování… Vždy jde však o jedno a totéž – malování dotekem, malování tečkou. V poslední době si tato technika získala miliony nadšenců pro svoji jednoduchost. K malování tečkou nemusíte umět malovat a není třeba žádného nadání. Zvládne to opravdu každý, platí zde jediné pravidlo „dělejte vše tak, jak cítíte“. Doporučuji řídit se vnitřním hlasem, svými pocity a intuicí.

Malování tečkou má spousty příznivců také mezi dětmi. A nejen u nich tato technika rozvíjí kreativitu, jemnou motoriku, učí trpělivosti, rozhodovat se, soustředění se, podporuje získávání sebedůvěry a sebe hodnoty, klidní mysl, harmonizuje duši, nabízí relaxaci, zastavení, odpočinek, uvolnění.

Malování tečkou nejčastěji používám pro malování mandal – tečkovaná mandala. Zde se snoubí dva relaxační nástroje. O malování tečkou už tedy něco víme a nyní si povíme pár vět o mandale. Mandala – v překladu znamená „kruh, oblouk, magický střed“, který je symbolem rovnováhy. Lze do ní velmi dobře formou barev a tvarů vyjádřit pocity a emoce.

Mandala – v překladu znamená „kruh, oblouk, magický střed“, který je symbolem rovnováhy. Lze do ní velmi dobře formou barev a tvarů vyjádřit pocity a emoce. Mandala jako taková je nad kulturní symbol jednoty, celistvosti a nemá žádný náboženský podtext. V mandale se potkává barva (zástupce ženské energie: pocity, emoce), a tvar (zástupce mužské energie: logický a racionální svět). Tím se vyvažují mužské a ženské polarity v nás samých.

Mandaly a Dot Painting - tečkování je tedy úžasná kombinace, která v sobě snoubí relaxaci, uvolnění, tvoření. Na plátno, kámen či jiný předmět odkládáte své emoce, prožíváte přítomný okamžik tady a teď, starosti všedních dní v danou chvíli odsouváte na stranu, máte „čistou hlavu“, relaxujete, nasáváte energii a ještě Vám pod rukama vznikají krásná díla.

S láskou Leona Prauchová

Lektorka kurzů a malířka techniky Dot Painting

www.dotpaintingtherapy.cz

 Komunikační proudění_edited

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení